About Us

     Ramada Resort Kazdağları Thermal & Spais at the foot of Kazdaglari, which is the second in the world in terms of oxygen abundance in the air. It is also 2 kilometers from the Aegean Sea. 5-star, Green Star and Green Key facility; It is the first and only hotel affiliated to the international chain of the North Aegean region. At the same time, you can find mountain-sea-oxygen-thermal together in the first
thermal hotel of the Ramada Chain in the world.

Ramada Resort Kazdağları Thermal & Spa

RAMADA KAZDAĞLARI

Safe Tourism Certificate

We have a Safe Tourism Certificate and the Wyndham – Count On Us to Put Your Safety First initiative is implemented in our hotel.

TRAVELLERS' CHOİCE 2020

Tripadvisor 2020 Travelers' Choice Award

We are proud to be in the top 10% of the world with the Tripadvisor 2020 Travelers’ Choice Award, which we received with valuable comments from our guests.

RESTAURANT GURU 2023

Restaurant Guru 2023 Certificate of Excellence

As “Ramada Resort Kazdağları Thermal & Spa”, we offer our guests delicious food and a pleasant atmosphere with our certificate and recommendation award from Restaurant Guru.

RestaurantGuru_Certificatev2

SUSTAINABLE TOURISM CERTIFICATE

T.R. Ministry of Culture and Tourism Sustainable Tourism Certificate

Turkey Sustainable Tourism Standard, Version 1.0, has received a Stage 1 compliance certificate based on the audit and the signed contract according to the requirements specified on May 19, 2022.

Important Informations

Live Music Every Saturday Evening

Sosyal Sorumluluk Projelerimiz

Çevreye Saygı

Çevreye Saygı

Yapımında ve işletmesinde de çevreye saygılı olan tesisimiz; Yeşil Anahtar almıştır ve Yeşil Yıldız sahibidir.

Unicef bağış kumbarası

Unicef bağış kumbarası

Her çocuk için UNICEF diyerek kumbaramızda çocuklar için umut biriktiriyoruz.Tüm çocukların eşit haklara sahip olması için katkıda bulunabileceğimiz tüm projelerde ‘biz de varız’ diyoruz.

Atık Pil Toplama/Geri Dönüşüm

Atık Pil Toplama/Geri Dönüşüm

Ramada Kazdağları ailesi olarak bu konuya büyük önem veriyor,düzenli eğitimler alıp tüm atıklarımızın ayrıştırılıp geri dönüşümünü destekliyoruz. Çünkü doğaya ve geleceğe olan saygımız vizyonumuzun en değerli parçası.

Artan Yemekleri Hayvan Dostlarımız İle Paylaşıyoruz

Artan Yemekleri Hayvan Dostlarımız İle Paylaşıyoruz;

Yaşamın her anını paylaştığımız can dostlarımız ile artan yemeklerimizi de paylaşıyor,israfı bu şekilde engelleyip onları biraz olsun mutlu ediyoruz.

Mavi Kapak Toplama

Mavi Kapak Toplama

Önemsiz gibi görünen küçük ayrıntıların umuda dönüşebileceği kanısındayız.TOFD için topladığımız kapakların tekerlekli sandalyeye dönüşmesinden mutluluk duyuyoruz.

Çöp Toplama Etkinlikleri

Çöp Toplama Etkinlikleri

Yılın belli aralıklarında gerçekleştirdiğimiz etkinlikle üzerimize düşen sorumluluğu kendimize hatırlatıyor,temiz bir çevrenin daimi olmasını diliyoruz.

Her Doğum günü bir fidan

Her Doğum günü bir fidan

Misafirlerimizin doğum günlerinde isimlerini verdiğimiz fidanları bahçemize dikiyoruz.Hem kendilerine hem de doğaya verebileceğimiz en kıymetli hediyenin bu olacağını biliyor,yeşil anahtar sahibi olmanın gururunu yaşıyoruz.

* Otelimizin bültenine abone olmak için tıklayınız.

RAMADA RESORT BY WYNDHAM

KAZDAĞLARI TERMAL & SPA © 2016